Wszystkich zainteresowanych podjęciem legalnej i bezpiecznej pracy za granicą zapraszamy na spotkanie informacyjne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opocznie.
Spotkanie odbędzie się w dniu 26.09.2011 r. (poniedziałek) o godz. 11:00, w siedzibie Urzędu przy ul. Armii Krajowej 2A, pokój nr 13 (I piętro).
Poprowadzi je doradca EURES Polska (Sieć Europejskich Ofert Pracy), Marcin Lewandowski – pracownik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu proszone są o kontakt z pośrednikami pracy do dnia 23 września 2011 r.:
- osobiście: w siedzibie PUP w Opocznie pok. 17, 18, 19 oraz w Punkcie Potwierdzenia Gotowości Bezrobotnych w Drzewicy, ul.Warszawska 11;
- telefonicznie: (44) 736 14 45 wew. 192;
- drogą elektroniczną: j.wojcik@pupopoczno.pl
Z uwagi na fakt, iż coraz więcej osób z naszego regionu decyduje się na wyjazd do pracy za granicę naszego kraju – publikujemy kilka praktycznych wskazówek dla potencjalnych wyjeżdżających. Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę do pracy. Poszukując odpowiedniego zatrudnienia korzystają oni nie tylko z ofert urzędów pracy, agencji zatrudnienia, ale też poszukują pracodawcy „na własną rękę”, wykorzystując prywatne kontakty, czy też wyszukując ogłoszenia w prasie lub internecie. Pragniemy zwrócić uwagę, że wyjazd do pracy powinien być zawsze decyzją starannie przemyślaną, co pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań czy wręcz kłopotów.
Staraj się postępować zgodnie z poniższymi radami:
- Zawsze, w miarę możliwości, sprawdź swojego pracodawcę: obejrzyj stronę internetową pracodawcy, spróbuj poznać opinie innych pracowników na temat pracodawcy przeglądając odpowiednie fora internetowe. Upewnij się, czy rzekomo wolne stanowisko pracy rzeczywiście istnieje. Podchodź z dystansem do ofert, w których podany jest tylko telefon komórkowy. Zapytaj pracodawcę, gdzie i pod jakim numerem zarejestrował swoją działalność.
- Korzystaj z usług urzędów pracy lub agencji zatrudnienia. Korzystaj z usług urzędów pracy lub agencji zatrudnienia.
- Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z oferty agencji zatrudnienia:
- sprawdź, czy agencja posiada odpowiedni certyfikat czy agencja posiada odpowiedni certyfikat (wykaz certyfikowanych polskich agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl);
- upewnij się, czy dana agencja posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy ma doświadczenie w kierowaniu do pracy za granicą.
- poproś o numery telefonów do pracodawcy zagranicznego oraz do osób, które już skorzystały z jego oferty pracy, abyś mógł z nimi skonsultować warunki pracy i wymagania pracodawcy;
- bezwzględnie domagaj się spisania z agencją zatrudnienia umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenia itp.;
- pamiętaj, że agencja nie może pobierać od poszukujących pracy zagranicą żadnych opłat, za wyjątkiem kwot z tytułu faktycznie poniesionych kosztów (np. tłumaczenie dokumentów, koszty podróży);
- pobieranie przez agencję opłat za pośrednictwo pracy jest naruszeniem prawa
TWOJA PRACA W EUROPIE
- Dowód wpłaty na konto nieuczciwego pośrednika nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty. Do zakładania kont bankowych mogą być wykorzystywane podstawione osoby.
- Nie przepłacaj za przejazd, zanim zapłacisz agencji za podróż sprawdź, ile wynoszą ceny u innych przewoźników;
- Nigdy nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez agencję, często zdarza się, że mieszkanie, za którego wynajem zapłaciłeś, nie istnieje.
- Kup bilet powrotny, jeżeli Twoje plany pracy za granicą nie powiodą się, to będziesz mógł wrócić bez problemu do domu.
- Sprawdź, ile wynoszą koszty utrzymania w danym kraju, w niektórych krajach Unii Europejskiej „życie” jest bardzo drogie, dlatego też zabierz ze sobą wystarczającą sumę pieniędzy „na początek”.
- Oceń obiektywnie swoje umiejętności językowe, jeżeli nie mówisz dobrze w języku pracodawcy, Twoje szanse na znalezienie pracy maleją.
- Sprawdź, gdzie mieści się polski konsulat, najbliższy Twojemu miejscu pracy w danym kraju; weź również ze sobą dane kontaktowe znajomych osób, które już tam są.
- Bądź świadomy swoich praw, zapoznaj się przed wyjazdem z podstawowymi przepisami prawnymi w danym kraju (np. jakie jest minimalne wynagrodzenie, gdzie należy zarejestrować się po przyjeździe, aby uzyskać prawo pobytu i prawo do opieki lekarskiej).
- Zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające Twoje doświadczenie zawodowe i kwalifikacje przetłumaczone na język pracodawcy.
- Pamiętaj, że podejmujesz pracę w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w danym kraju – ewentualne spory pomiędzy Tobą, a pracodawcą rozstrzyga sąd w kraju pracodawcy, a nie sąd w Polsce.
- Nie łam prawa, nie zgadzaj się na pracę „na czarno”. Pamiętaj, że w większości państw Unii Europejskiej Polacy mogą pracować bez zezwoleń na pracę.
Możesz skorzystać z informacji na stronach internetowych: www.eures.europa.eu lub www.eures.praca.gov.pl.