Żarnowianie na Jarmarku Wojewódzkim

Dodano: czwartek, 15 września 2011

W dniach 3 – 4 września 2011 r. Powiat Opoczyński uczestniczył w VIII Jarmarku Wojewódzkim w Łodzi, gdzie tradycyjnie na ulicy Piotrkowskiej prezentowali się wystawcy z całego województwa. W jarmarku wzięli udział starosta Jan Wieruszewski, wójt gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki, burmistrzowie i wójtowie innych gmin oraz wystawcy.

 

To ważne pod względem promocyjnym wydarzenie zainaugurowało spotkanie samorządowców z Zarządem Województwa, w którym wziął udział również minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

ŻARNOWSKI BARTNIK

Powiat przygotował okazałe stoisko wystawiennicze, które odwiedziło bardzo wielu gości. Przepysznych regionalnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowca Opoczyńskiego próbowali między innymi: wojewoda Jolanta Chełmińska, marszałek Witold Stępień, wicemarszałek Artur Bagieński, Komendant Wojewódzki Policji insp. Marek Działoszyński oraz Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi nadbryg. Andrzej Witkowski.

 POTRAWY REGIONALNE

Kuszący zapach smacznej kapusty z grochem, pierogów, placków ziemniaczanych oraz domowego ciasta sprawiały, że przy opoczyńskim stoisku zbierały się tłumy. Każdy mógł skosztować miodów z ekologicznej pasieki Państwa Brzozowiczów z Tomaszowa koło Żarnowa oraz podejrzeć jak powstają przepiękne krzyżykowe hafty i serwety opoczyńskie. A wszystko to dzięki naszym ludowym twórczyniom z Bielowic Pani Mariannie Rzepce i Zofii Pacan.Corocznie na Jarmarku w Łodzi prezentują swe dzieła znani w Żarnowie rzeźbiarze Andrzej Oliwa z Opoczna i Wojciech Grzędowski z miejscowości Petrykozy w gminie Białaczów. Ich wyjątkowe rzeźby wprawiały w zachwyt odwiedzających.

OPOCZYŃSKIE SERWETY

Jarmark na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi na stałe wpisał się w kalendarz imprez Starostwa Powiatowego w Opocznie. Główny sponsor to firma Ceramika Paradyż, dzięki której w pełni udało się zaprezentować walory i dorobek kulturowy powiatu opoczyńskiego.