Pomoc charytatywna i humanitarna dla mieszkańców gminy

Dodano: poniedziałek, 25 lipca 2011

W czwartek, 21 lipca 2011 roku – w wyniku inicjatywy podjętej przez samorząd gminy Żarnów – Bank Żywności w Łodzi wraz z Fundacją Ostoja im. Siostry Klaryski w Opocznie zorganizował pomoc żywnościową, która ma być przekazana poszkodowanym w nawałnicy, która 14 lipca przeszła nad miejscowościami powiatu opoczyńskiego. Z Łodzi wyjechały cztery ciężarówki, pełne produktów spożywczych o przedłużonej przydatności do spożycia. Trafiły do Opoczna, Białaczowa, Żarnowa i Topolic. W ręce poszkodowanych w powiecie opoczyńskim trafiło w sumie 77 865 kg żywności, w tym: ryż, płatki kukurydziane, musli, mleko, mąka, makaron, kawa zbożowa, kasza jęczmienna z warzywami, a także dania gotowe: krupnik i makaron z gulaszem. W akcję zaangażowały się również Banki Żywności z innych miast, które przekazywały partie żywności ze swoich magazynów. W pomoc szczególnie zaangażował się Bank Żywności SOS w Warszawie.

Do gminy Żarnów dotarły dwie prawie dwudziestotonowe ciężarówki, pełne darów dla poszkodowanych (niektóre z wymienionych wyżej produktów będą dostępne tylko w Opocznie). Zmagazynowano je w pomieszczeniach Domu Kultury w Żarnowie i strażnicy OSP w Topolicach. Od poniedziałku, 25 lipca 2011 roku, wyznaczeni pracownicy Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarnowie – po sporządzeniu stosownej dokumentacji – będą je rozdzielać wśród potrzebujących. Pomoc otrzymają nie tylko poszkodowani w nawałnicy, ale także mieszkańcy o trudnej sytuacji materialnej.

W imieniu wszystkich potrzebującym składamy serdeczne podziękowania pani Agnieszce Sobol – prezes opoczyńskiej Fundacji „Ostoja” im. Siostry Klaryski Stanisławy za bezinteresowną pomoc i wspieranie w koordynacji całej akcji, organizowanej w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PAED).

PAED to Europejski Program Pomocy Żywnościowej. Polscy przedsiębiorcy w ramach unijnych dotacji produkują artykuły spożywcze, które trafią do osób najbardziej potrzebujących. PEAD to największy program pomocy żywnościowej w Polsce i zarazem największy program Federacji Polskich Banków Żywności, co do wielkości przekazywanej żywności.

 

 

Redakcja