Poświęcenie i przekazanie samochodów pożarniczych dla jednostek OSP w Gminie Żarnów

Dodano: piątek, 12 grudnia 2014

W niedzielę, 26 października 2014 r. w Żarnowie – przy pięknej i słonecznej pogodzie – odbyła się wielka i od dawna oczekiwana uroczystość. Tego dnia miało miejsce uroczyste poświęcenie i przekazanie czterech samochodów pożarniczych dla jednostek OSP z terenu gminy Żarnów, w tym jednego nowego, supernowoczesnego, ciężkiego pojazdu bojowego MAN TGM 18.290 GCBA dla najważniejszej w gminie jednostki OSP KSRG w Żarnowie. Uroczystość odbyła się z udziałem licznych pocztów sztandarowych jednostek OSP i placówek oświatowych.

Tę wyjątkową uroczystość zaszczycili swą obecnością dostojni goście, m.in. poseł na Sejm RP Robert Telus, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Artur Bagieński, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP dh Tadeusz Cisowski, Z-ca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego w Łodzi, bryg. Mariusz Konieczny, Wiceprezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego Andrzej Budzyński, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie mł. bryg. Mariusz Jędrasik, a także liczni samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego.

Główna część uroczystości, która miała miejsce na placu przed strażnicą jednostki OSP KSRG Żarnów, poprzedzona była Mszą Świętą odprawioną w intencji strażaków w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Mikołaja w Żarnowie. Koncelebrowali ją: ks. Leszek Sokół – powiatowy kapelan strażaków, ks. kan. Jan Dereń – proboszcz parafii i ks. kan. Jan Kruk – rezydent i proboszcz – senior parafii w Żarnowie. Po Mszy Świętej, podczas uroczystego apelu na placu przy żarnowskiej OSP, nastąpiło poświęcenie i przekazanie samochodów pożarniczych dla jednostek OSP z ternu gminy Żarnów. Poświęcenia dokonał ks. Leszek Sokół wraz z ks. kan. Janem Dereniem.

Jednostka OSP Żarnów funkcjonująca w ramach KSRG otrzymała nowy samochód pożarniczy GCBA na podwoziu MAN TGM 18.290 o wartości 741.636 zł, z czego 300 tys. pochodziło z budżetu gm. Żarnów, 288 tys. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, 150 tys. z dotacji ZG ZOSP RP oraz 3,6 tys. zł ze środków własnych jednostki. W związku z przekazaniem nowego samochodu dla OSP Żarnów trzy kolejne jednostki OSP z terenu gm. Żarnów otrzymały używane samochody pożarnicze. I tak jednostka OSP Chełsty otrzymała samochód GBA na podwoziu Star 244, a OSP Paszkowice i OSP Miedzna Murowana – samochody GLM na podwoziu Lublin 3302. Podczas ceremonii księża dokonali również uroczystego poświęcenia pojazdu gminnego – nowego 30-osobowego autobusu Volkswagen LT46, służącego do przewozu uczniów do żarnowskich szkół.

W trakcie uroczystości zasłużeni strażacy z ternu gminy Żarnów zostali wyróżnieni odznaczeniami i medalami, m.in. wójt dr Krzysztof Nawrocki (będący jednocześnie prezesem Zarządu Gminnego ZOSP RP w Żarnowie) uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Łodzi, został odznaczony Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Na zakończenie uroczystości serdeczne podziękowania za dotychczasową pomoc i wsparcie w inicjatywach realizowanych na rzecz jednostek OSP z terenu gminy, przekazał zaproszonym gościom wójt Krzysztof Nawrocki. Uroczystość uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej w Żarnowie, pod przewodnictwem kapelmistrza Wojciecha Turka. Młodzi artyści dali popis swoich umiejętności zarówno w kościele św. Mikołaja, jak i podczas uroczystości na placu strażackim. Serdecznie im za to dziękujemy…

Po uroczystości – w Domu Kultury w Żarnowie zorganizowano poczęstunek i spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli wszyscy strażacy oraz zaproszeni goście.

Kliknij, aby powiększyć…