Rajdem uczcili Święto Niepodległości

Dodano: wtorek, 17 listopada 2009

Niewątpliwie najważniejszą imprezą turystyki pieszej organizowaną wspólnie przez Oddziały PTTK w Żarnowie i Końskich jest Rajd Niepodległości. XIII jego edycja odbyła się właśnie 11 listopada 2009 na dwu trasach: z Cieklińska lub Stadnickiej Woli do Sielpi Wielkiej, gdzie w sali ośrodka wypoczynkowego „Łucznik” nastąpiło uroczyste zakończenie imprezy.

Pomimo uciążliwego deszczu, ponad 400 uczestników wędrowało, aby w ten sposób uczcić 91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podobno 11 listopada 1918 roku również była deszczowa pogoda. Już na starcie turyści otrzymali pamiątkowe odznaki rajdowe przedstawiające postać Józefa Piłsudskiego na tle obrazu Wojciecha Kossaka „Cud nad Wisłą”. Elementów nawiązujących do nazwy rajdu było więcej – przede wszystkim program artystyczny pod tytułem „ Ta, co nie zginęła” a następnie konkurs historyczny obejmujący okres od 1914 roku do 1920 roku.

Montaż słowno – muzyczny wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żarnowie, a przygotowały go nauczycielki Anna Stańczyk i Grażyna Szafińska. Podniosły w swej wymowie program rozpoczęto hymnem państwowym, a dzieci i młodzież recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne. W konkursie historycznym najlepszymi okazali się; Sebastian Szewczyk i Aleksandra Tracz z Gimnazjum w Żarnowie ( I i II miejsce), oraz Michał Marcinkiewicz z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Przedborzu (III miejsce).

Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy słuchając pytań i odpowiedzi dowiedzieli się szeregu ciekawych faktów z historii Polski, związanych z postaciami i wydarzeniami mającymi wpływ na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Laureaci trzech miejsc otrzymali cenne nagrody książkowe ufundowane przez oddział PTTK w Żarnowie. Warto w tym miejscu podkreślić że rajd zgromadził turystów pieszych min. z Aleksandrowa, Dąbrowy nad Czarną, Bujen, Białaczowa, Przedborza, Petrykóz, Szczercowa, Końskich Modliszewic, Kielc, Skarżyska Kamiennej, Łęczycy, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowa.

W trakcie jednego z postojów wręczono dużą ilość legitymacji członkowskich uczniom z Woli Krzysztoporskiej, Przedborza, Dąbrowy nad Czarną i Żarnowa. Podczas następnego odpoczynku zostały wręczone odznaki turystyki pieszej i odznaki „Turysta-Przyrodnik”. Otrzymali je: Angelika Owczarek ze Szczercowa i Michał Warzyński z Przedborza (popularne odznaki turystyki pieszej) , Szymon Ryszka z Przedborza otrzymał „brązową” oraz Adam Cygan i Kamil Dąbrowski z Przedborza „srebrne „ odznaki turystyki pieszej. Odznaki „Turysta-Przyrodnik” otrzymało osiem osób wszystkie z Żarnowa: Karolina Kania, Aleksandra Tracz, Joanna Salamaga, Żaneta Zwierzyńska, Bartosz Kantor, Kacper Król, Sebastian Szewczyk i Bartłomiej Wójcik. Po dojściu na metę rajdu przemoknięci turyści mieli okazję ogrzać się przy ognisku i upiec kiełbaski. A za rok turyści piesi znów spotkają się na XIV Rajdzie Niepodległości.

W. Sz.