Relacja z Festynu Rodzinnego „Wakacje – bezpiecznie, zdrowo, kolorowo” w Miedznej Murowanej

Dodano: sobota, 19 lipca 2014

W niedzielę, 13 lipca 2014 roku w Wiejskim Domu Kultury w Miedznej Murowanej oraz na placu przyszkolnym odbył się Festyn Rodzinny „Wakacje – bezpiecznie, zdrowo, kolorowo”. Uczestniczyło w nim kilkuset mieszkańców Miedznej i okolicznych miejscowości z gmin Żarnów i Białaczów. Licznie przybyli także letnicy, wypoczywający nad zalewem w Miedznej Murowanej. Organizatorami tego ważnego dla lokalnej społeczności przedsięwzięcia byli: Gmina Żarnów, Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji oraz Zarząd OSP w Miedznej Murowanej, a środki na ten cel pochodziły z budżetu Gminy Żarnów oraz od kilku sponsorów. Festyn rozpoczął się od powitania przybyłych gości i wszystkich uczestników, którego dokonał wójt Krzysztof Nawrocki wraz z Genowefą Czajkowską – kierującą pracami lokalnego stowarzyszenia. Po zaprezentowaniu bogatego programu, wręczyli oni list gratulacyjny i kwiaty Mariannie Wójcik – byłej sekretarz Urzędu Gminy w Żarnowie, z podziękowaniem za długoletnią ofiarną służbę publiczną, zaangażowanie w działalności społecznej i bezinteresowną pracę na rzecz mieszkańców wsi. Współorganizatorami festynu – oprócz Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji – byli dwaj radni z Miedznej Murowanej: Wojciech Baran i Zdzisław Filipek, sołtys Henryk Gorzela wraz z miejscową Radą Sołecką, a także kierownik obiektu Krystyna Zdun z pracownikami.

Uroczystości rozpoczęła dziękczynna Msza Święta w intencji mieszkańców wsi, celebrowana przez ks. Jana Wiktorowicza – proboszcza parafii Nawiedzenia NMP w Żelazowicach. Ważnym elementem scenografii Mszy Świętej polowej, odprawionej na tarasie Wiejskiego Domu Kultury w Miedznej Murowanej, był pomnik św. Floriana – patrona strażaków, który postawiono obok stołu liturgicznego. W najbliższym czasie zostanie on umieszczony na solidnym piaskowcowym postumencie i poświęcony. Należy podkreślić, iż autorem pomnika jest Zdzisław Jakóbczyk z Paszkowic.

Po Mszy Świętej odbyły się występy artystyczne. Zgromadzonym mieszkańcom zaprezentowały się dzieci – utalentowane artystycznie młode mieszkanki Miedznej Murowanej, uczennice żarnowskich szkół, przygotowane przez nauczycielkę Elżbietę Szczepocką. Ich występ nagrodzono gromkimi brawami. Entuzjazm widowni wzbudził także bardzo interesujący występ uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarnowie.

Po przerwie rozpoczęła się część rekreacyjno – sportowa festynu. W Domu Kultury pracownicy Placówki Terenowej KRUS w Opocznie zorganizowali konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne” z nagrodami dla mieszkańców. Na placu przyszkolnym zaparkowano kilka samochodów strażackich, w tym profesjonalny 25-metrowy podnośnik PSP Opoczno, z którego można było podziwiać panoramę zarówno miejscowości, jak i okolic zalewu „Wąglanka – Miedzna”. Serdecznie dziękujemy za taką możliwość kierownictwu Komendy Powiatowej PSP w Opocznie. Ponadto druhowie strażacy z OSP Żarnów i OSP Żelazowice zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Równolegle odbyła się inauguracja działalności odnowionych boisk do piłki nożnej i piłki siatkowej na placu przyszkolnym. Zorganizowano I Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej z udziałem amatorskich drużyn piłkarskich z Miedznej Murowanej, Straszowej Woli, Miedznej Drewnianej, Żelazowic i Radwana (piszemy o nim w odrębnym artykule). Rozgrywane mecze cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców, żywiołowo dopingujących swoje drużyny. Dodać należy, iż zawody zakończyły się zwycięstwem drużyny piłkarskiej z Miedznej Drewnianej, która w emocjonującym finale zwyciężyła zespół z miejscowości Radwan. Bardzo zacięte mecze komentował profesjonalny wodzirej Emil Karpiński z Kielc, który później przeprowadził szereg atrakcyjnych konkursów z nagrodami dla najmłodszych uczestników festynu. Podczas festynu zorganizowano poczęstunek dla wszystkich. Teren wokół Wiejskiego Domu Kultury w Miedznej Murowanej stał się tego dnia miejscem bardzo ciekawym dla dzieci. Zapewniono im liczne atrakcje, a były nimi nadmuchiwane zamki i zjeżdżalnie, stoiska z pracami plastycznymi, watą cukrową, zabawkami i słodyczami.

Wieczorem odbyła się wspólna zabawa dla wszystkich, zorganizowana przy dźwiękach zespołu muzycznego „Marex” Marka Jaworskiego z Białaczowa. Warto podkreślić, iż wokalistką tego zespołu jest Paulina Marcinkiewicz ze Zdyszewic (choć związana rodzinnie z miejscowością Miedzna Murowana), finalistka edycji wojewódzkiej konkursu Miss Polonia Województwa Łódzkiego `2014.

Festyn Rodzinny „Wakacje – bezpiecznie, zdrowo, kolorowo” był bardzo udany i wszystkim uczestnikom pozostanie na długo w pamięci.