W kwietniu 2011 roku w Żarnowie i Skórkowicach odbyły się ważne uroczystości patriotyczne, związane z I rocznicą Tragedii Smoleńskiej i 71 rocznicą mordu na polskich oficerach w Katyniu.
W Domu Kultury w Żarnowie zorganizowano spotkanie z posłem Robertem Telusem, który w ubiegłym roku był uczestnikiem pielgrzymki parlamentarzystów do Katynia. Tamtego feralnego dnia – 10 kwietnia 2010 roku – podróżował pociągiem na uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Gdy doszło do katastrofy, wraz z licznymi oficjelami oczekiwał na rozpoczęcie mszy świętej w katyńskim lesie. Podczas spotkania podzielił się z zebranymi dramatycznymi wspomnieniami z tego okresu. Znakomitą ilustrację wystąpienia posła Roberta Telusa była projekcja filmu „Mgła”, którego emisja spotkała się z żywym zainteresowaniem zebranych. „Mgła” to polski film dokumentalny z 2011 roku zrealizowany przez Marię Dłużewską i Joannę Lichocką, wyprodukowany przez tygodnik „Gazeta Polska”. Opowiada o przygotowaniach do wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku i wydarzeniach do czasu pogrzebu pary prezydenckiej z perspektywy ministra Jacka Sasina i kilku ówczesnych urzędników Kancelarii Prezydenta. W spotkaniu uczestniczyli księża parafii św. Mikołaja w Żarnowie, nauczyciele, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz liczne grono członków Klubu Aktywnego Seniora w Żarnowie. Po spotkaniu odbyło się spotkanie integracyjne połączone z poczęstunkiem.
Po kilku dniach w remizie OSP w Skórkowicach odbyło się kolejne spotkanie, w którego przygotowaniach aktywnie włączyła się Filia Biblioteczna ze Skórkowic. Jej kierownik Krystyna Zdun przygotowała dla mieszkańców wspaniałą wystawę okolicznościową zatytułowaną „Katyń – prawda i pamięć”. Wystawa przybliża sprawę mordu katyńskiego, jej przebieg i skutki. Druga część wystawy przedstawia okoliczności katastrofy smoleńskiej. I tu znów uzupełnieniem spotkania była projekcja filmu. Dla miejscowej społeczności wyświetlono film dokumentalny „Krzyż”, zrealizowany przez Ewę Stankiewicz i publicystę Jana Pospieszalskiego. Opowiada o wydarzeniach związanych ze sporem o Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, który przez wiele tygodni budził w Polsce wielkie emocje. Dla wszystkich zebranych członkinie „Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich 18 plus” w Skórkowicach przygotowały poczęstunek.
Na uroczystość w Skórkowicach licznie przybyli mieszkańcy wsi, w tym znaczna grupa miejscowej młodzieży. Obydwa spotkania – w których uczestniczyło około 120 osób – poprowadził wójt gminy Krzysztof Nawrocki.