Wicemistrzyni Polski w krasomówstwie z Żarnowa

Dodano: sobota, 02 stycznia 2016

Wśród najważniejszych przedsięwzięć Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego adresowanych do dzieci i młodzieży szkolnej należy Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy organizowany od 31 lat przez Oddział w Legnicy.

Ubiegłoroczna edycja święta pięknej polszczyzny odbyła się w dniach 19 – 22 listopada 2015 roku. Wzięło w nim udział 52 uczestników z 13 województw, w tym 27 uczniów szkół podstawowych i 25 z gimnazjów. Wśród nich znalazły się dwie uczennice żarnowskich szkół: Zuzanna Kołodziejczyk i Dominika Karpińska, które po eliminacjach wojewódzkich w Łodzi wywalczyły udział w finale centralnym w Legnicy . Ważnym wydarzeniem w pierwszym dniu, w czwartek, było losowanie numerów startowych przed przesłuchaniami konkursowymi w piątek. Zuzanna wylosowała szósty numer, a Dominika dwudziesty piąty w swoich grupach wiekowych. W pierwszej turze każdy z uczestników prezentował pięciominutowy tekst krasomówczy oceniany jawnie przez siedmioosobowe jury w skali od 0 – 10 pkt., a następnie pięć najlepszych wyników dawało prawo do ścisłego finału, w którym uczestnik przedstawiał siedmiominutową wypowiedź.

Za pierwszą prezentację Zuzanna Kołodziejczyk otrzymała 9,57 pkt., co dało jej możliwość zmierzenia się z najlepszymi krasomówcami ze szkół podstawowych. Następnego dnia prezentując tekst „Droga do gwiazd” uzyskała identyczną ilość punktów (9,57) i drugie miejsce w Polsce. Drugiej z reprezentantek Żarnowa nie udało się wejść do ścisłego finału, ale zajęte szóste miejsce też może cieszyć. Dominika Karpińska prezentowała tekst „Kwiatowe ogrody marzeń”. Obie uczennice przygotowywała do konkursu Grażyna Szafińska, która od 2002 r. rozpoczęła z uczniami przygodę z konkursami krasomówczymi w Legnicy, a jej podopieczni min. zdobyli dwa pierwsze miejsca, pięć drugich miejsc, jedno czwarte miejsce oraz dwa szóste miejsca w Polsce. Zuzanna otrzymała cenne nagrody: puchar, nagrodę prezesa przewodników terenowych i sudeckich O/PTTK w Legnicy oraz tablet, z którego najbardziej się cieszyła. Dominice zaś wręczono nagrodę prezesa ZO PTTK w Legnicy. Za wierność konkursowi Grażyna i Włodzimierz Szafińscy otrzymali od organizatorów obraz olejny z motywami kwiatowymi. Godnym podkreślenia jest fakt, że obie uczennice reprezentowały Oddział PTTK w Żarnowie, który od wielu lat promuje utalentowanych uczniów w w/w konkursie.