Wystawa „Opoczyńskie Królestwo Partyzanckie” w Domu Kultury w Żarnowie

Dodano: sobota, 29 listopada 2014

Wójt Gminy Żarnów zaprasza wszystkich mieszkańców do zwiedzenia bardzo interesującej wystawy „Opoczyńskie Królestwo Partyzanckie”, która jest dostępna w Domu Kultury w Żarnowie, ul. Opoczyńska 5. Wystawa składa się z wielkoformatowych płyt, na których zamieszczono najważniejsze informacje dotyczące działalności różnych formacji zbrojnych, a szczególnie osławionego męstwem i chwałą 25 pułku piechoty Armii Krajowej. Wśród prezentowanych fotografii i dokumentów są również i takie, które nigdzie nie były publikowane. Należy pamiętać, iż dzieje 25 pp AK są nierozerwalnie związane z Żarnowem i Ziemią Żarnowską, a legendarny pułk od 2010 roku jest patronem Gimnazjum w Żarnowie.

Wystawa została otwarta 23 września 2014 roku w Sejmie RP. Jej organizatorami było Biuro Posła na Sejm RP Roberta Telusa, Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Honorowy patronat nad wystawą objął wicemarszałek Sejmu – Marek Kuchciński. Sponsorem wystawy jest firma Expo-Drew z Opoczna, której właścicielem jest Kazimierz Pacan. Otwarcie wystawy odbyło się w obecności licznych delegacji z powiatu opoczyńskiego. Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński podziękował za upamiętnienie oddziałów partyzanckich walczących w regionie opoczyńskim. Potem zabrał poseł Robert Telus. Podkreślił, iż jest to wyjątkowy dzień dla Opoczna i powiatu opoczyńskiego. Dziękował delegacjom i gościom za przybycie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ekspozycji. Do zebranych zwrócił się także dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb. Następnie Tomasz Łuczkowski, dyrektor muzeum, przybliżył ideę powstania wystawy i zapoznał z umieszczonymi tam dokumentami. Zaznaczył, że obecni na otwarciu kombatanci są ostatnimi świadkami tamtych trudnych dla ziemi opoczyńskiej i całego kraju dni okupacji. Głos zabrał także mjr dr inż. Mirosław Kopa „Miron”, żołnierz 25 pp AK oraz wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Łódź, a także Bożenna Niemirowska-Szczepańczyk „Zorza”, członkini ŚZŻAK Okręg Warszawa. Oboje wspominali Ziemię Opoczyńską, jako „Partyzanckie Królestwo” i mocno akcentowali poświęcenie lokalnej społeczności.

Miłym akcentem był występ młodzieży z Gimnazjum w Białaczowie. Zebrani mogli usłyszeć wiązankę pieśni patriotycznych, które niosły się po korytarzach sejmowych. Wśród uczestników spotkania nie zabrakło samorządowców z terenu powiatu opoczyńskiego. Tego dnia do Sejmu przybyli: wicestarosta Józef Róg, Krzysztof Nawrocki – wójt Gminy Żarnów, Janusz Ciesielski – wójt Gminy Mniszków, Wojciech Rudalski – wójt Gminy Paradyż. Oprawę uroczystości stanowili Strzelcy z Jednostki w Paradyżu oraz poczet sztandarowy Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie. Hall sejmowy wypełnili szczelnie kilkuset uczniów z Mniszkowa, Paradyża, Białaczowa, Mroczkowa, Żarnowa, Kraśnicy i Opoczna.

Wystawę można było podziwiać w Sejmie RP do 29 września 2014 roku. Później została ona przewieziona do opoczyńskiego muzeum. Obecnie jest udostępniana wszystkim zainteresowanym samorządom, placówkom kultury i szkołom. W żarnowskim Domu Kultury wystawa będzie dostępna do końca grudnia 2014 roku w godz. 9.00 – 15.00. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Opieką merytoryczną zajmują się kierownik i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarnowie.

Kliknij, aby powiększyć…