Zakończenie roku jubileuszowego 100-lecia OSP Żarnów

Dodano: sobota, 03 grudnia 2011

W sobotę, 3 grudnia 2011 roku odbyło się symboliczne zakończenie roku jubileuszowego 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarnowie. Prowadzili ją prezes Zarządu Gminnego OSP w Żarnowie i jednocześnie wójt gminy Krzysztof Nawrocki, prezes OSP Żarnów i komendant gminny Ryszard Jakubowski oraz wiceprezes Zarządu Gminnego OSP w Żarnowie i naczelnik miejscowej jednostki Jarosław Smak. W jubileuszowym spotkaniu wziął udział ks. kan. Jan Kruk, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja w Żarnowie. W żarnowskiej remizie spotkali się prawie wszyscy członkowie miejscowej jednostki i fundatorzy sztandaru.

 

Na początku odbył się pokaz zdjęć, wykonanych podczas uroczystości w dniu 2 października 2011 roku. Przypomnijmy, po uroczystej Mszy świętej w intencji 100-lecia OSP Żarnów, jednostka otrzymała nowy sztandar, który został poświęcony i przekazany druhom z Żarnowa. W trakcie uroczystości nastąpiło również poświęcenie tablicy pamiątkowej, znajdującej się na frontonie remizy OSP i przypominającej chlubne dzieje jednostki.

 

Po prezentacji multimedialnej, wręczono okolicznościowe dyplomy wszystkim sponsorom – fundatorom nowego sztandaru OSP Żarnów. Warto przypomnieć imiona i nazwiska wszystkich tych, którzy wpłacili różne kwoty pieniężne na sztandar dla 100-letniej jednostki. Oto oni: Sławomir Wegenko – Żarnów, Krzysztof Smak – Trojanowice / Żarnów, Eugeniusz Piekielnik – Sielec / Żarnów, Maria Morawska – Żarnów, Jarosław Smak – Trojanowice, OSP w Kodrębiu (gmina Kodrąb, powiat radomszczański), Joanna Grodzicka – Żarnów, Ryszard Jakubowski – Żarnów, Urszula i Grzegorz Piekielnikowie – Żarnów, Krzysztof Gawryś – Sielec, Karczma „U Guljana” – Grębenice, Andrzej Roszkowski – Żarnów, Marek Sieroń – Trojanowice, Roman Kaczmarczyk – Ostrów k. Opoczna / Żarnów, Bogdan Kubiszewski – Żarnów, Marcin Baranowski – Trojanowice, Czesław Nowak – Żarnów, Leszek Karasiński – Żarnów, Józef Król – Żarnów, Krzysztof Szczegielniak – Żarnów, Alicja Kosek – Miedzna Drewniana / Żarnów, Rafał Piekielnik – Żarnów i Krzysztof Nawrocki – Żarnów. Poinformowano, iż ogółem zebrano kwotę 5.050 zł, które przekazano na rzecz fundacji sztandaru. Nowy sztandar, który wszystkim bardzo się podoba, powstał w renomowanej piotrkowskiej firma „Haftina”, w której wykonywano w 2010 roku sztandary Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Żarnowie.

 

Wszyscy fundatorzy oraz członkowie OSP Żarnów otrzymali ponadto pamiątkową płytkę ceramiczną, wyprodukowaną w limitowanej serii z okazji obchodów 100-lecia OSP w Żarnowie przez firmę Ceramika Paradyż. Na płytce znajduje się m.in. reprodukcja zdjęcia, wykonanego 2 września 1945 roku, które przedstawia żarnowskich strażaków uczestniczących w pogrzebie partyzantów 25 pp AK, ekshumowanych z pól bitewnych w okolicach Żarnowa i pochowanych w Kwaterze 25 pułku piechoty Armii Krajowej na żarnowskim cmentarzu.

 

 

 

Po wręczeniu dyplomów i pamiątkowych płytek ceramicznych, zaproszono wszystkich zgromadzonych na projekcję filmu z uroczystości, które odbyły się w dniu 2 października 2011 roku. Jego autorem był mieszkaniec Żarnowa Grzegorz Piątkowski, który jest zawsze bardzo zaangażowany w dokumentowaniu różnorodnych akcji, inicjatyw, uroczystości i przedsięwzięć, realizowanych w Żarnowie i okolicach. Projekcja trwała 1,5 h i wzbudziła żywe zainteresowanie widzów. Później organizatorzy zaprosili wszystkich na spotkanie integracyjne i strażacki poczęstunek. I tak uroczystości jubileuszowe dobiegły końca…