Zespoły folklorystyczne z Europy w żarnowskich kamieniołomach piaskowca

Dodano: czwartek, 21 czerwca 2012

W maju 2012 roku w Opocznie odbywał się II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Opoczno `2012”. Zaprezentowały się w nim zespoły artystyczne z pięciu krajów Europy. Gospodarzem imprezy był Zespół Pieśni i Tańca TRAMBLANKA z Opoczna. Ponadto swoje artystyczne umiejętności prezentowały: Kapela Góralska CIUPAGA z Łącka (Polska), zespół FS NADSENCI (Słowacja), grupa folklorystyczna SZARKALÁB (Rumunia), zespół Kud SOKO Indjija (Serbia) i grupa folklorystyczna MAGNA GRAECIA – Isola di Capo Rizzuto (Włochy).

W czasie czterech dni festiwalu w Opocznie zorganizowano szereg imprez promujących folklor pięciu państw Europy. Były to koncerty w Opocznie, Końskich i Łowiczu, parady, konferencje prasowe, Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Pasiaczek” oraz koncert galowy w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Dyrektorem organizacyjnym festiwalu była Monika Matusiewicz, a artystycznym – Marta Lewandowska. Festiwalowi towarzyszył jarmark sztuki ludowej, w skład którego wchodziły wystawy rękodzieła, prezentacje twórców ludowych i kiermasz wyrobów artystycznych.

 

Temu wielkiemu wydarzeniu artystycznemu towarzyszyła sesja fotograficzna …w Żarnowie. Szereg zdjęć z użyciem specjalistycznego sprzętu fotograficznego wykonał profesjonalny fotograf Grzegorz Wijata, właściciel Studia 70 w Opocznie. Sesja była wynikiem współpracy organizatorów festiwalu z samorządem gminy Żarnów oraz Romanem Kaczmarczykiem – właścicielem Zakładu Obróbki Kamienia Budowlanego, eksploatującego kamieniołom „Sielec” obok Żarnowa. Tam właśnie doszło do niecodziennej sesji fotograficznej. Zaproszono do niej wójta gminy Żarnów Krzysztofa Nawrockiego i kierownictwo festiwalu. Zarówno w 2011 roku, jak i obecnie, na dno tych bardzo urokliwych kamieniołomów, zjechały autokary pełne niecodziennych gości w barwnych, regionalnych strojach. Dzięki uprzejmości Grzegorza Wijaty i Agaty Andrzejewskiej z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, publikujemy jedno ze zdjęć z tej wyjątkowej sesji z udziałem gości z kilku państw Europy.